wtorek, 8 listopada 2011

Rozbieganie pomeczowe jako ważny element treningu

Jest to bardzo istotna część pomeczowej regeneracji. Podczas wysiłku obniżają się znacznie możliwości fizyczne zawodników. Przyczyniają się do tego m. in. odwodnienie organizmu bądź wyczerpanie zasobów energetycznych. Jest jeszcze wiele różnych powodów wymienianych przez fizjologów. Główną przyczynę narastającego zmęczenia stanowi zakwaszenie mięśni, które utrzymuje się w organizmie gracza od kilkunastu do kilkudziesięciu minut po zakończenie zmagań na boisku.  Jego poziom uzależniony jest od różnych czynników, z których najważniejsze to typ motoryczny organizmu gracza, poziom wytrenowania i intensywność wysiłku.
Rolę rozbiegania pomeczowego trudno przecenić. Jego celem jest możliwie szybkie doprowadzenie organizmów zawodników do równowagi, usunięcie z nich zbędnych metabolitów w tym mleczanu. Rozpoczyna to proces odnowy, którego zadaniem jest zlikwidowanie zmęczenia gracza i doprowadzenie go do optymalnej dyspozycji w jak najkrótszym przedziale czasowym. Waga odnowy biologicznej wzrasta wraz z intensyfikacją kalendarza rozgrywek i pogorszeniem się warunków gry (upały, zimno, nadmierne deszcze, śnieg, grad itp).

Kilka podstaw rozbiegania

Rozbieganie pomeczowe powinno zostać rozpoczęte mniej wiecej 10 minut po ostatnim gwizdku sędziego. W tym czasie zawodnik musi a w zasadzie powinien uzupełnić utracone elektrolity, płyny ustrojowe, a także węglowodany i białka (optymalnie w formie odpowiedniego suplementu diety sportowca).  Rozbieganie powinno przyjąć postać swego rodzaju relaksu . Zalecane jest przede wszystkim naprzemiennie stosowanie truchtu i marszu, przeplatane jednocześnie ćwiczeniami rozciągającymi (po meczu niektóre mięśnie mogą być w pewien sposób uszkodzone, należy więc zachować pełną ostrożność). Trzeba zatem unikać monotonnego truchtu w jednym tempie, który w wielu przypadkach może doprowadzić do spotęgowania skutków zmęczenia. Zwrócić uwagę też trzeba na zindywidualizowanie czasu aktywności podczas takiego rozbiegania. Upraszczając nieco charakterystykę piłkarzy pod względem motorycznym możemy podzielić ich na dwie grupy: typu szybkościowego i wytrzymałościowego. Mając to na uwadze trenerzy powinni podczas rozbiegania kontrolować co jakiś czas poziom mleczanu we krwi każdego z graczy i w odpowiednim momencie pozwolić mu na zakończenie ćwiczeń. Naukowcy twierdzą, że progiem na to pozwalającym jest osiągnięcie poziomu mleczanu w osoczu krwi 2 mmol/l. Z tym, że gracze szybkościowi osiągają go wolniej, gdyż podczas wysiłku gromadzą go więcej niż gracze wytrzymałościowi.

Po rozbieganiu należy stosować regeneracje pomeczową, która przyspiesza likwidacje głębokiego wyczerpania i zmęczenia . Usuwa z mięśni mleczan oraz przyspiesza obudowę zasobów energetycznych. Dynamika procesów restytucyjnych zależy od głębokości zmęczenia, poziomu formy sportowej, stopnia wytrenowania, typu stosować rozciąganie mięśni lecz należy bardzo uważać ze względu na fakt że podczas wysiłku doprowadza się do uszkodzenia błony komórkowej, włókien mięśniowych należy podchodzić bardzo ostrożnie żeby nie doprowadzić do większych uszkodzeń. Czyli rozciąganie skurczonych mięśni jest możliwe po zakończonym wysiłku przy zachowywaniu dużej ostrożności. Jeżeli mamy obawy co do zastosowania rozciągania można zastosować  co 4-5 minut naprzemienne napinanie i rozluźnienie mięśni. Po zakończeniu rozbiegania należy jak najszybciej przeprowadzić odnowę biologiczną. Podczas odnowy biologicznej należy unikać picia mocnych trunków ponieważ alkohol działa odwadniająco na już odwodniony organizm, wypłukuje magnez, który reguluje prawie 300 procesami.
Błędy pomeczowego rozbiegania :
- sporadyczne wykonywanie po przegranym meczu
- regeneracja pomeczowa nie powinna ograniczać się do monotonnego ciągłego przeradzającego się w chód np. 3-4 okrążenia po obwodzie boiska. Doprowadza to do :
*zamulenia mięśnia
*utrwalania objawów zmęczenia
*pełną relaksacje mięśni
*szybkie wypłukiwanie mleczanu z mięśni
- brak indywidualizacji
*nie do przyjęcia jest zakończenie ćwiczeń regeneracyjnych przez wszystkich graczy w tym samym czasie
- brak nawadniania i uzupełniania elektrolitów
- częste picie alkoholu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz